Amikor sűrűbb levest szeretnénk készíteni, gyakran használunk tejfölt vagy tejszínt. Ezek segítségével könnyen elérhető a kívánt állagú leves. Fontos megemlíteni azonban, hogy a tejfölt vagy tejszínt minden esetben temperálni kell, mielőtt belekeverjük a forró levesbe. Ezekből a termékekből érdemes az alacsonyabb zsírtartalmút választani.
Mi a módja ennek? Öntsd a tejfölt vagy a tejszínt egy tálkába, bögrébe, adj hozzá fél merőkanállal a forró levesből, majd keverd homogén állagúra! A simára kevert habarást most már hozzáadhatod a leveshez. Ezután folyamatos keverés mellett újra forrald fel! Ezzel a technikával könnyedén lágyíthatod a túl sós ételeket.
Olykor megesik, hogy kedvenc levesünk elkészítésekor túl sok só kerül bele. Hogyan mentsünk meg egy elsózott ételt, ha nem szeretnénk tejfölt vagy tejszínt hozzáadni? Ilyen helyzetekben sokszor a zöldségek vagy a gyümölcsök lehetnek a segítségünkre. Ha egy nagy burgonyát meghámozunk, félbe vágunk, és a fazékba dobjuk, akkor meg tudjuk menteni a túlsózott levest. A burgonya fel fogja venni a só nagy részét. Hasonlóan működik egy negyedelt alma is, amit körülbelül csak 10 percig kell főzni. Ne felejtsd el azelőtt kivenni a „mentő” zöldségeket és gyümölcsöket, mielőtt a hő hatására elveszítenék állagukat.
Néha azonban még az ilyen mentő ötletek alkalmazása után sem ízlik a húsleves. Mit tegyünk a túlsózott levessel, hogy mégse kelljen kiönteni? A húsleves egy részét lehűthetjük, és betehetjük a hűtőbe, vagy akár le is fagyaszthatjuk. Az ilyen húsleves nagyszerű alapként szolgál majd a jövőben más ételekhez. A kész húsleves mindig kéznél lesz, ha például finom leveseket szeretnénk a húsleves alap segítségével készíteni: krémlevest, zöldséglevest vagy gulyáslevest. Az edényben maradt, elsózott húslevest víz és apróra vágott zöldségek hozzáadásával felhígíthatjuk. Figyeljünk arra, hogy az újrafűszerezésnél már ne használjunk több sót!
Kevés dolog tudja az éhes család kedvét elvenni az evéstől, de egy elsózott levesnek senki nem örül. Mit tehetünk, ha túl sok só került az ételbe? Hogyan mentheted meg az agyonsózott gulyás- vagy paradicsomlevest? Egyszerű és bevált megoldás, ha egy főzőzacskóban rizst teszel a levesbe, ami rövid idő alatt képes magába szívni a só jelentős részét. Ne felejtsd el kivenni a rizst az edényből, mielőtt túlfőne. A száraz kenyérkockák is hasonló elven működnek, mert úgy szívják magukba a sót, akár egy szivacs. Rövid időre tedd őket az edénybe, majd egy szűrő segítségével emeld ki őket, mielőtt teljesen szétáznak.
Egy másik gyors és jól ismert módszer arra, hogy megszabaduljunk a túl sok sótól, a tojásfehérje használata. Válaszd szét a sárgájától, és öntsd a fehérjét a forró levessel teli edénybe. Mivel a fehérje magas hőmérsékleten kicsapódik, felszívja a só egy részét. Tálalás előtt egyszerűen távolítsd el a megkeményedett fehérjét egy szűrő segítségével a leves tetejéről!
Hogyan főzhetsz levest úgy, hogy a fűszerezése harmonikus legyen? Főzés közben ellenőrizd, hogy mennyi a sótartalma az egyes hozzávalóknak, fűszereknek! Fontos észben tartani, hogy a leveskockák bizonyos mennyiségű sót is tartalmaznak, így ezek mellett általában már nem szükséges több sót adni az ételhez. Ügyelj arra is, hogy ha kolbászt vagy szalonnát teszel a levesbe – mivel ezek már önmagukban is elég sósak – sokkal kevesebb sóra lesz szükség az ízesítéshez. Főzés közben érdemes folyamatosan kóstolgatni az ételt, hogy eltaláljuk a megfelelő fűszerezést. Sose feledd, inkább legyen kevésbé sós az étel, mint túl sós, hiszen utólag is lehet ízesíteni!